WPS Situasjonsbilder 2025_008

Oppløftende tall for Bergensmarkedet – 3 milliarder kroner omsatt første halvår

Transaksjonsmarkedet for næringseiendom i Bergen har fått et kraftig løft i 2025. Ved utgangen av mai er det omsatt eiendom for 3 milliarder kroner – en dobling sammenlignet med tilsvarende periode i både 2023 og 2024. Bak oppgangen står særlig sterk interesse for bolig og boligutviklingsprosjekter, men også kontor- og industrieiendommer har vært attraktive blant investorene i 2025. Dersom vi ser på gjennomførte transaksjoner de siste 12 mnd, så er det bred interesse på tvers av alle segmenter.

«Til tross for usikkerheten vi ser globalt, er det tydelig at investorene nå ser muligheten til å gjennomføre transaksjoner i Bergen. Vi opplever bred interesse på tvers av alle
segmenter.»

Spår et 2025 som kan nærme seg et «normalmarked»

Vår transaksjonsavdeling anslår nå et totalvolum på 6 – 7 milliarder kroner for hele 2025, opp fra 4,4 milliarder i fjor. Dette bringer markedet nærmere nivåene for et normalår, og langt over bunnårene 2023 og 2024, da markedet som kjent var preget av forsiktighet og lav omsetning.

Bolig og boligutviklingsprosjekter i førersetet

Der fjoråret bestod av større kontor- og hotelltransaksjoner, er det nå særlig bolig og boligutvikling som trekker opp volumet i første halvår. Dette er i tråd med den sterke etterspørselen etter sentrale utviklingstomter og forventninger om videre boligprisvekst i Bergensregionen. Samtidig har det vært betydelige transaksjoner innen både kontor og industri. Blant årets største enkelttransaksjoner finner vi blant annet Bredalsmarken 15.

Bergenseiendommer haiker på nasjonale transaksjoner

Et annet moment som beskriver de seneste månedene i bergensmarkedet, er det faktum at det omsettes større nasjonale porteføljer, hvor eiendommer i Bergensregionen utgjør en andel av transaksjonen. Et godt eksempel på dette er PPI sitt kjøp av en større portefølje fra Røkkes TRG Holding AS.

Aktive, men selektive investorer

Investorene er fortsatt kresne, og det er som vanlig de beste eiendommene med sentral beliggenhet og solide leietakere som tiltrekker seg størst interesse. Bergensmarkedet, i likhet med det nasjonale markedet, preges også av egenkapitalaktører som nå ser kjøpsmuligheter etter to år med fallende verdier og lav aktivitet.

Godt grunnlag for flere store dealer

Til tross for at investorene er kresne, opplever vi et bedre grunnlag for å gjennomføre transaksjoner enn på samme tid i fjor.

«Vi ser at flere store aktører posisjonerer seg for nye kjøp, og det er absolutt et godt grunnlag for å gjennomføre dealer.»

Bergensmarkedet ser dermed ut til å være tilbake på sporet mot normale aktivitetsnivåer, med potensial for at 2025 kan bli en slags tilbakevending til normale nivåer.

IMG_3986_enfused_HUNDVEN-CLEMENTS_PHOTOGRAPHY

Nytt liv i Sandviksbodene 2

Sandviksbodene 2, et toppmoderne fullservicebygg ved Sjøkanten i Sandviken, har nå fått nye leietakere. Nav og MRC Global flytter inn i de moderne lokalene som byr på fantastisk utsikt mot innseilingen til Bergen.

Gull i gatene

God vestavind i seilene

Etter en lengre periode med utfordringer i eiendomsmarkedet, ser vi nå tegn til en positiv vending i vest. Høsten 2024 markerte et vendepunkt, med et merkbart taktskifte i markedspulsen. Selv om denne interessen ikke umiddelbart resulterte i gjennomførte transaksjoner, har starten på 2025 vist lovende tegn.

Damsgård vinter

Investorundersøkelsen Q4 2024

Vi har siden andre kvartal 2020 gjennomført investorundersøkelse rettet mot investorer i Bergensmarkedet. Resultatene for fjerde kvartal er nå klar.

Kontakt oss gjerne om du ønsker en markedsprat!

Lasse

Lars Erik Wirsching

Daglig leder / Cand.jur.

+47 90 56 73 98

lew@wps.no

Les mer

20 års erfaring med utleie og salg av næringseiendom i WPS Næringsmegling og DNB-konsernet.

John Kenneth

John Kenneth Porten

Leder transaksjon / Siv.øk

+47 93 22 11 29

jkp@wps.no

Les mer

15 års erfaring med rådgivning knyttet til kjøp og salg av næringseiendom.

MWanvik_WPS_L1100294

Marius Berntzen

Analytiker

+47 934 55 081

mb@wps.no

Les mer

Masterstudent ved Norges Handelshøyskole (NHH)