Usikkerhet og utsatt rentekutt gir et avventende marked
Andelen som ønsker økt eksponering mot næringseiendom faller fra forrige kvartal, og er nå like under 50 %. Undersøkelsen ble gjennomført i tidsrommet 26. mars – 08. april, en periode hvor usikkerhet og volatile børser preget mediebildet. Norges Bank sitt «mars-kutt» ble utsatt, noe som høyst sannsynlig har påvirket sentimentet til investorene.
Andelen nettoselgere er nå på 5 %, ned fra 19 % i forrige kvartal, noe som også vitner om en avventende holdning i markedet.
Bred enighet blant investorene
Det er fortsatt bred enighet blant investorene om at tiden for yieldøkninger er passert. Hele 93 % av respondentene forventer flate eller fallende yielder. Investorene spår i gjennomsnitt 8 bps lavere yielder om ett år (gjennomsnitt av alle segmenter). Investorene antyder altså at markedet vil bedre seg det kommende året.
Leiemarkedet i Bergen: Moderat leieprisvekst og rekordhøyt signeringsvolum
Leiemarkedet for kontoreiendom i Bergen går inn i 2026 med en kombinasjon av moderat leieprisvekst og svært høy aktivitet. Les mer her for en dypere innsikt i leiemarkedet i Bergen.
Bergen: 8,5 milliarder i transaksjonsvolum for 2025
Transaksjonsvolumet i Bergensregionen fikk et markant løft i 2025, drevet både av store nasjonale porteføljetransaksjoner og langt mer aktive lokale investorer. Les mer her for et dypere innblikk i Bergensmarkedet for 2025.